Faworki na karnawał (Wersja do druku)

Klasyczne polskie faworki - leciutkie, kruche i delikatnie oprószone pudrem, uwielbiane szczególnie w okresie karnawału.

# Składniki:

→ Na ciasto

01 - 320 g białej mąki
02 - 4 żółta jajek (w temperaturze pokojowej)
03 - 1,5 łyżki miałkiego cukru pudru
04 - 6 łyżek kremowej śmietany (12% lub 18%)
05 - odrobina soli
06 - 2 łyżeczki spirytusu (albo czystej wódki)

→ Do usmażenia i ozdabiania

07 - 8 szklanek oleju roślinnego (lub tradycyjnego smalcu)
08 - cukier puder do oprószenia

# Przygotowanie:

01 - Przesyp mąkę na stolnicę i zrób w niej dołek. Wlej do środka żółtka, wsyp cukier puder, dodaj śmietanę, sól i spirytus. Zacznij mieszać od środka, powoli włączając mąkę z boków. Ucieraj wszystko razem, aż powstanie twarde i gładkie ciasto. Pamiętaj, ciasto musi być dość sztywne.
02 - Weź wałek, spłaszcz ciasto, złóż je i znów rozwałkuj. Musisz to robić przez jakieś 15-20 minut. Co jakiś czas mocno uderz w ciasto wałkiem, dzięki temu nabierze więcej powietrza.
03 - Podziel ciasto na dwie części. Jedną zawsze przykrywaj folią, żeby nie wysychała. Każdą część rozwałkuj bardzo cienko. Potnij ją w prostokąty o wymiarach około 10 cm długości i 3 cm szerokości, tnąc końce pod kątem. W środku każdego paska zrób małe nacięcie. Przeciągnij przez nie jeden koniec, tworząc charakterystyczny węzeł. Odkładaj gotowe faworki na czystą powierzchnię.
04 - W dużym garnku rozgrzej olej albo smalec do 180°C. Wrzucaj po kilka faworków naraz i smaż je przez 30-60 sekund z każdej strony, aż staną się jasnozłote i napuchną. Wyciągaj je łyżką z dziurkami i kładź na papierowych ręcznikach do odsączenia tłuszczu.
05 - Gorące faworki obsyp obficie cukrem pudrem.

# Uwagi:

01 - Zadbaj o dobrze rozgrzany tłuszcz przed smażeniem, wtedy faworki wyjdą ładnie napowietrzone i chrupiące.
02 - Najlepiej smakują od razu po zrobieniu, ale możesz je trzymać w szczelnym pudełku, by dłużej zostały chrupkie.